Bakkt 2 günlük uzakta – BTC fiyatını nasıl etkiler?

Bakkt’ın başlaması BTC fiyatını nasıl etkiler? Beklenenden daha uzun süren geliştirme aşaması ve sayısız defa yaşanan düzenleyici aksiliklerinden sonra Bakkt’ın fiziksel Bitcoin (BTC) üzerinden yapılan vadeli işlemleri 2 gün sonra başlıyor.


Bakkt’ın başlaması BTC fiyatını nasıl etkiler? Beklenenden daha uzun süren geliştirme aşaması ve sayısız defa yaşanan düzenleyici aksiliklerinden sonra Bakkt’ın fiziksel Bitcoin (BTC) üzerinden yapılan vadeli işlemleri 2 gün sonra başlıyor.

Yatırımcılar neredeyse bir yıldır sabırsızlıkla bu borsanın faaliyete başlamasını bekliyor. İlk duyuru 2018’in sonunda yapılmış ve “Intercontinental Exchange” destekli Bitcoin platformu, iyimserler tarafından BTC fiyatı için bir katalizör olacağı şeklinde yorumlanmıştı. Bu yorumlara göre Bitcoin fiyatı yeni bir ralli ile yeni bir tüm zamanların en yüksek değerini görecek.

Tabii Bakkt’ın BTC için iyi olmadığını düşünenler de var. Onlara göre Bakkt’ın işlemlere başlaması ile BTC olumsuz etkilenecek. Bir piyasa analistinin bu konudaki görüşlerine aşağıdaki yazımdan ulaşabilirsiniz.

İlgili haber: Bakkt başlamadan Bitcoin’i satmak mantıklı mı?

Artık daha fazla gecikme olmayacak. Bakkt, 23 Eylül’de işlemlere başlıyor. Analistler de bu olayın Bitcoin piyasasına kesinlikle pozitif etkisi olacağına inanıyor.

Son tweetinde Fundstrat Global Advisors’tan Tom Lee, “Bakkt konusunda pozitif” olduğunu söylüyor. Ona göre borsa “kurumsalların kriptoya olan güvenini düzeltecek”. Gerçekten de finansal dünyanın en önde gelen ismi ile efsanevi kuruluşların (Microsoft, Starbucks ve sair) desteği ile Bakkt daha önce çekinceli davranan şirketleri kripto para sektörüne adım atmaya teşvik edebilir.

I am very positive on @Bakkt and it’s ability to improve trust with institutions to crypto https://t.co/7icnJp76GE

— Thomas Lee (@fundstrat) September 20, 2019

Fundstrat’ın kendi analistleri de bu öngörüyü doğruluyor. Sam Doctor, daha önce Twitter’de yayımladığı notlarda, Bakkt etkinliğinden ilk elden görüşlerini paylaşmıştı. Etkinliğe 150’in üzerinde yatırımcı ve kurum katılmıştı. Bu da ona göre Bakkt Bitcoin vadelileri konusunda bir “kurumsal beklenti” olduğunu gösteriyor.

Sam Doctor şöyle yazmıştı: “Daha önce de belirttiğimiz gibi, kripto dünyasına doğru genişlemek isteyen geleneksel yatırımcıların önündeki engellerin çoğunu Bakkt kaldırıyor.”

İlgili: Bakkt, Bitcoin fiyatı için katalizör olabilir

Sam Doctor ayrıca, Bakkt’ın başlamasının birinci gününde “platforma akın ederek kitlesel bir benimsemeye hazır şekilde bekleyen büyük bir kitlenin olduğuna” da dikkat çekiyor. Dahası, firmanın satış ekibinin, aracı kurumlardan ve piyasa yapıcılardan herkesle görüşmeleri hızlandırmaya devam ettiğini de belirtmişti.

Sam Doctor, Bakkt’ın başlaması ile Bitcoin’e gerçek yatırım çekileceğini belirtiyor. Ayrıca bu BTC aracı, birçok kurumsal yatırımcıya ilk defa “fiziksel” BTC olarak tabir edilen şeyin tadına bakmaya da imkan sunacak. Bu da piyasa için büyük bir katalizör görevi görebilir.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum