Altcoin sezonun başladığına dair hiç bir işaret yok

Altcoin sezonun başladığına dair işaretler var mı? 2019 yılı boyunca hatta 2018 yılında bile dolaşımda olan “altcoin sezonu geliyor” beklentisi ilginç bir durum ortaya çıkardı. Altcoinler her dip yaptığında yatırımcılar coin topladı.  Sonrasında altcoinler daha da düştü.


Altcoin sezonun başladığına dair işaretler var mı? 2019 yılı boyunca hatta 2018 yılında bile dolaşımda olan “altcoin sezonu geliyor” beklentisi ilginç bir durum ortaya çıkardı. Altcoinler her dip yaptığında yatırımcılar coin topladı.  Sonrasında altcoinler daha da düştü.

En kötüsü ise Bitcoin 2019 rallisine başladığında meydana geldi. 2019’da BTC parabolik yükselişe başladığında altcoinler “daha düşmez” denilen seviyelerden bile inmeyi başardı. Sonunda Bitcoin hakimiyet oranı %70’e kadar yükseldi.

Altcoinlerde dibin belirdiğine ikna olmak için ani bir sıçrayış yapmaları lazım. Bu sayede Bitcoin hakimiyeti gevşer ve teknik indikatörler pozitife doğru evrilmeye başlar. Henüz ne ciddi bir sıçrayışa şahit olduk ne de Bitcoin hakimiyet oranında düşüşe.

Aslında bir varlığın düşüş trendini kırıp yükselişe başladığını gözlemlemenin kriteri son derece basittir. Dipten ani yükseliş sonrası direncin kırılması gerekir. Hatta direncin üzerine çıkan varlığın desteğe dönüştürdüğü bu hattı yeniden test edip yukarı yönlü hareketine başlaması yeter ve gerek şart olarak karşımızda duruyor.

Alt szn so strong that the first bearish throwback has been respected.
Amazing.
Zero reason to be bullish on alts unless throwbacks start getting broken and flipped support. pic.twitter.com/emSirLWthv

— Nick Cote (@mBTCPizpie) August 12, 2019

Örneğin yukarıdaki Litecoin (LTC/BTC paritesi) grafiğinde varlığın yükselerek dirence çarptığını görüyoruz. Dibin görüldüğüne ikna olabilmemiz için öncelikle mavi dikdörtgenle gösterilen hattın kırılması lazım. Sonrasında varlığın yeniden bu mavi bloğu test etmesi ve yükselerek yolmavi dikdörtgenle gösterilen hattın kırılması lazım. Sonrasında varlığın yeniden bu mavi bloğu test etmesi ve yükselerek yoluna devam etmesi lazım.

Borsa hareketleri ile ilgili söylenen bir söz vardır. “Çok kazanmak istiyorsan herkes satarken sen alacak, herkes alırken sen satacaksın.” Evet şimdilerde herkes satıyor. Peki almak için uygun zaman mı?

Kimi analistler bu seviyeden satın almanın felakete davetiye çıkarmak olduğunu belirtiyor. Çünkü altcoinler mevcut seviyeden %50 daha düşebilir. Bitcoin hakimiyet oranı daha da yükseliyor. Oranın %80’e varması demek tüm altcoinlerin ikinci bir düşüş tufanına tutulması demektir.

Kimi analistler ise altcoin baharı diye bir şeyin hiçbir zaman gelmeyeceğini belirtiyor. Yani altlar bir daha asla eski zirvelerine ulaşamayacaklar. Hatta Bitcoin 100.000 dolara vurduğuna bile!

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum