13.000 dolar duvarına çarpan Bitcoin yere yapıştı

13.000 dolar duvarına çarpan Bitcoin yere yapıştı. Peki BTC’de budan sonra neler olabilir? 3. parti yükseliş dalgasının gelme olasılığı var mı?


13.000 dolar duvarına çarpan Bitcoin yere yapıştı. Peki BTC’de budan sonra neler olabilir? 3. parti yükseliş dalgasının gelme olasılığı var mı?

 

Kripto para piyasaları kaynamaya  devam ediyor. Çarşamba günü 13.200 dolar seviyesine kadar çıkan Bitcoin, 90 dakika içerisinde %10’dan fazla düşerek piyasaları adeta kan gölüne çevirdi.

Yer çekimi fizikteki temel kurallardan birisidir. Yukarı çıkan şey aşağı inmelidir. Menkul kıymetlerde bu kurala tabidir. Hele parabolik yükseliş gösteren yatırım araçlarında durum çok daha kötü olmaktadır.

Bu kuralın nedeni, büyük oranda yatırımcı psikolojisiyle doğrudan ilintilidir.

Bitcoin bir çılgınlıktır. Hele ki henüz toplumsal kabul görmemiş ve sağlam temellere dayanmayan bir piyasa da her an her şeye hazırlıklı olmak gerekir.

1600’lerde Hollanda’da lale çılgınlığını gördük. O zamanlar ender bulunan lale soğanlarına sahip olabilmek için servet ödeyen insanlar vardı. 1999’da dot-com balonunu gördük. Son 15 yılda bunu konut piyasasında da gördük. Geçen yıl aynı şeyi esrar stoklarında da gördük. Sonuç olarak bunu birçok menkul kıymette gördük.

Altta paylaştığımız grafik 1990 – 2003 yılları arasında Nasdaq’ı çevreleyen yatırımcı psikolojisini açıklayan harika bir çizelgedir. Grafikte görülen ve parabolik evrelerin başlamasına ve çökmesine neden olan dinamikler hep aynıdır.

Önce piyasaya bir haber yayılır, gittikçe daha fazla sayıda bireysel ve kurumsal yatırımcı pazara girer. Coşku gittikçe artar ve bir noktadan sonra coşku azalır ve burada tamam mı devam mı oylaması yapılır. İlk yatırımcılar tatmin olduysa pazar dibe dalmaya başlar, tatmin olmasıysa yükseliş kaldığı yerden devam eder.

13.000 dolar duvarına çarpan Bitcoin yere yapıştı

Bitcoin bu grafiğin tamamını bünyesinde barındıran ender yatırım araçlarındandır. Haziran ayında 13.000 dolara yükselen BTC, ardından 10.000 dolara geriledi. Bu noktada güvenliği ön planda tutan yatırımcılar sektörden çıktı. Ancak oluşan bu dalgalanma bir sonraki satın alma çılgınlığını tetikledi. Şimdi ise 2. Dalganın da sonuna gelmek üzereyiz. Bundan sonra 3. bir alım çılgınlığı yaşayabiliriz. Ve bu çılgınlık ilk iki yükseliş dalgasından çok daha yukarı gidebilir. Ancak tilkinin dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum